Umieram túžbou pobozkať ťa!

Autor: Petra Kováč | 17.12.2015 o 20:33 | (upravené 17.12.2015 o 20:43) Karma článku: 4,10 | Prečítané:  707x

Každý už musel počuť, že Kuba sa mení. Aj keď sa mení pomaly, je tu niečo, čo ma naozaj prekvapilo, keď som sa sem v októbri vrátila. Uvidela som veľa Kubáncov, ktorí stáli pred hotelmi so svojimi smartfónmi.

Nie, neprekvapilo ma, že majú smartfóny, pretože som ich s nimi už videla. Používali ich hlavne na hry, počúvanie hudby a fotografovanie, pretože na ostrove neexistovalo poriadne internetové pripojenie. Takže áno, prekvapilo ma, že používajú internet.

Keď sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá. Nepoznám inú krajinu na svete, kde je komplikovanejšie pripojiť sa na internet ako na Kube. Pár rokov dozadu internet fungoval, ale len pre cudzincov. Kubánci ho nemohli používať, pretože vláda sa bála ako by to dopadlo, keby ľud zistil, že existuje aj iný svet okrem Kuby… Nejaký čas to trvalo, ale ľudia to zistili. Bolo nemožné držať ich ďaleko od „západného sveta“ a nedávno sa vláda rozhodla, že internet sprístupnia pre všetkých. Povráva sa, že sa konečne pripojili na internetový kábel, ktorý vedie z Venezuely.

Pred tromi rokmi jediným možným spôsobnom, ako sa pripojiť bolo nájsť lepší hotel, kúpiť si super drahú kartičku (10-12€ za hodinu) a použiť extrémne pomalý a starý počítač na recepcii. Raz mi trvalo polhodinu uploadnuť jednu fotku na facebook.

Tento rok na jar som mohla používať už aj wifi. Vedela som o troch hoteloch v Havane a jednom na Varadere, ktoré ho mali. Áno, wifi len v asi štyroch hoteloch v celej krajine! Stále veľmi pomalé a veľmi drahé.

Dôvod pre ktorý bola situácia tak zlá bol že Kuba nebola pripojená na internetový kábel, ktorý je na dne mora a ten najbližší patril Spojeným Štátom Americkým. Takže jediná možnosť bola používať internet satelitný. Nieže by sa Kuba pripojiť nechcela, ale ešte stále je na ňu uvalené ekonomické embargo zo strany USA a tým pádom je to nemožné.

AKO SA NA KUBE PRIPÁJAME:

Situácia sa zlepšuje. Internet je už rýchlejší a lacnejší (aj keď ťažko povedať čo je na Kube lacné, keďže priemerný plat je tu asi 15€ na mesiac). V mestách už existujú aj internetové hotspoty. Samozrejme nie zadarmo, najprv musíte získať vašu kartičku platnú jednu hodinu. Môžete si ju kúpiť v jednej z predajní kubánskych telekomunikácií (ETECSA) – to znamená počkať si hodnú chvíľu v rade, kým sa vôbec dostanete dovnútra; alebo si kartičku kúpite u jedného z predajcov na ulici – samozrejme za vyššiu cenu. Keď máte kartičku, bitka ešte nie je vyhratá, pretože v tomto momente musíte dúfať, že pripojenie bude fungovať. Po tom čo ste mali šťastie a pripojili ste sa, pokúšate sa odpovedať na všetky emaily a správy a poslať všetky fotografie v priebehu jednej hodiny.

Pri mojom dome je park – hotspot. O ktorejkoľvek hodine je plný ľudí sediacich, stojacich, ľudí čo si priniesli vlastné stoly a stoličky z domu a pozerajú sa na svietiace obrazovky. Niekedy len tak zastanem a počúvam ich rozhovory. Ja viem, nepatrí sa to, ale rozhovory ktoré vedú sú naozaj zaujímavé.

Sedí tu rodina a mama hovorí dcérke aby pozdravila svoju malú sesternicu v Miami, dievčatko sa usmieva a máva na telefón. Možno za chvíľu ukáže aj tanec, ktorý sa naučili v škôlke. Ďalšie dievča asi v mojom veku skypuje so svojou kamarátkou, ktorá odcestovala z Kuby pred pár rokmi. Závidí jej, že sedí v obývačke na gauči a ona musí postávať v parku, ale aj tak sa teší, že sa môžu porozprávať. Žena, ktorá stojí pri mne ma poprosí, aby som jej pomohla poslať email jej manželovi, ktorý odišiel do Kolumbie, vraj sa ešte nenaučila ako sa to robí. Stojí tu aj mladý muž. Smutne sa pozerá na obrazovku a niekomu na druhej strane hovorí „Me muero de ganas por besarte!“ – „Umieram túžbou pobozkať ťa!“

 

Ďalšie postrehy z Kuby, ale aj z iných miesto môžete sledovať tu:

https://www.facebook.com/What-a-Journey-1605938902991836/?fref=ts

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?