Málo zostáva z Palestíny...

Autor: Petra Kováč | 30.7.2014 o 1:06 | (upravené 30.7.2014 o 1:19) Karma článku: 8,32 | Prečítané:  2126x

"Španielska vláda by nemohla bombardovať Baskicko, aby skoncovala so skupinou ETA a britská armáda by nemohla vtrhnúť do Írska, aby odstránila skupinu IRA. Izraelu však podobné správanie odpúšťame."

Terorizmus štátu vyrába teroristov v radoch civilistov, rozosieva nenávisť, ktorá v ľuďoch vrie. Všetko nasvedčuje tomu, že jatky, ktoré sa dejú v Gaze, ktoré podľa ich strojcov majú za cieľ skoncovať s teroristami dosiahnu pravý opak, vytvoria ich ešte viac. Treba však podotknúť, že človek, ktorý je pre niekoho teroristom, je pre niekoho iného bojovníkom za slobodu.

Od roku 1948 Palestínčania prežívajú odsúdení na doživotné ponižovanie, žijú ako ľudia druhej kategórie. Bez povolenia nemôžu slobodne ani dýchať. Stratili svoju vlasť, svoju pôdu, svoju vodu, svoju slobodu, svoje všetko. Nemajú ani len právo si zvoliť svoju vládu. Keď hlasujú za niekoho, za koho nemajú, sú potrestaní. Gaza je stále trestaná. Premenila sa na klietku bez východu. V roku 2006 Hamas vyhral voľby. Situácia porovnateľná so situáciou v Salvadore v roku 1923 keď vo voľbách zvíťazila Komunistická strana. Kúpajúc sa v krvi, od toho momentu žili utláčaní vojenskými diktatúrami. Demokracia je luxus a nie všetci si ho zaslúžia.

Obyvatelia Palestíny sú synovia neschopnosti, stratené deti, prizerajúci sa domácky vyrobeným raketám, ktoré bojovníci Hamasu pália z Gazy s mizerným zameriavaním na zem, ktorá bola kedysi palestínska a ktorú si izraelská okupácia ukoristila. Žijú v zúfalstve hraničiacim so šialenosťou, ktoré sú tvorcami ich odvážnych skutkov, ktorými dávajú najavo svoj negatívny názor na existenciu Izraela. Sú to však výkriky bez odozvy, kým na druhej strane vojna, ktorá odmieta existenciu Palestíny je až príliš úspešná. Palestíny, z ktorej zostáva už len veľmi málo. Krok za krokom ju Izrael maže z mapy nášho sveta.

Plukovníci vtrhnú na územie, po nich ním prechádzajú vojaci, ktorí následne upravujú hranice. Svoje výstrely ospravedlňujú slovným spojením „oprávnená obrana“. Neexistuje agresívna vojna, ktorá by samú seba nenazývala vojnou obrannou. Hitler zaútočil na Poľsko aby zabránil poľskej invázii do Nemecka. Bush zaútočil na Irak, aby zabránil irackej invázii do celého sveta. V každej zo svojich obranných vojen, si Izrael ukoristil ďalší kúsok Palestíny a naďalej v tom pokračuje. Kradnutie pôdy Palestínčanom je ospravedlňované citátmi z Biblie, ktoré hovoria o zasnúbenej zemi, ktorú židovský národ nájde po 2000 rokoch utrpenia.

Izrael je krajina, ktorá nikdy neplní odporúčania, ani rezolúcie OSN, ktorý nikdy nekoná v súlade s rozhodnutiami medzinárodného súdu, ktorý sa smeje z medzinárodných zákonov a je to tiež jediná krajina, ktorá zlegalizovala mučenie väzňov. Kto im dal právo negovať všetky práva? Kde sa zrodila beztrestnosť, ktorou Izrael rozhoduje o zabíjaní v Gaze? Španielska vláda by nemohla bombardovať Baskicko, aby skoncovala so skupinou ETA a britská armáda by nemohla vtrhnúť do Írska, aby odstránila skupinu IRA. Izraelu však podobné správanie odpúšťame. Sú to snáď hrôzy holokaustu, ktoré ich oprávňujú ku krutej politike? Alebo všetko vyplýva z ich spojenectva so svetovou veľmocou, ktorá má Izrael za svojho vďačného vazala?

Izraelská armáda je jedna z najmodernejších a najsofistikovanejších na celom svete a vie koho zabíja. Nezabíja omylom. Zabíja, aby nahnala hrôzu. Civilisti, ktorí prídu o svoj život sa nazývajú „vedľajšie ujmy na životoch“, podľa slovníkov, ktoré boli používané už v iných vojnách. V Gaze, z každých desiatich vedľajších újm na životoch sú tri deti. K tomu sa pridávajú tisíce zmrzačených, ďalej detí, ktoré prišli o svojich rodičov, rodičov, ktorí prišli o svoje deti. A popritom sa stále opakuje to isté, v Gaze platí sto za jedného. Na každých sto mŕtvych Palestínčanov pripadá jeden mŕtvy Izraelčan. Médiá nás nabádajú, aby sme verili, že jeden izraelský život má takú istú hodnotu, ako sto palestínskych. Tieto médiá rovnako chcú, aby sme verili, že dvesto atómových bômb, ktoré Izrael vlastní sú humánne.

Takzvané Medzinárodné spoločenstvo, ktoré by konfliktu mohlo zabrániť, existuje vôbec? Je to niečo viac ako združenie podnikateľov a bankárov? Je to niečo viac ako umelecké meno, ktoré si dávajú Spojené Štáty Americké, keď robia svoje ďalšie veľké divadlo?

Pri tragédii v Gaze sa svetová neschopnosť ukazuje naplno. Ako vždy, nezáujem, prázdne reči, prázdne vyhlásenia, chybné kroky, nejednoznačné postoje vzdávajúce poctu počínaniu Izraela. Arabské krajiny dávajú od tragédie v Gaze ruky preč. Ako vždy. A ako vždy, európske krajiny si tie svoje očisťujú od svojich zločinov. Stará Európa, schopná toľkej krásy a skazenosti vyroní zopár sĺz, kým však tajne oslavuje, že tento konflikt sa jej netýka. Lov na židov bol vždy európskou zvyklosťou, no už viac ako pol storočia je tento starý európsky dlh splácaný krvou Palestínčanov...

(K napísaniu tohto článku ma inšpiroval článok uruguajského spisovateľa a novinára Eduarda Galeana.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?